Скасування освітнього закону: як вирішити “мовне питання” з Угорщиною

«Закон «Про освіту» ухвалювався й писався дуже складно. Навряд чи до нього будуть внесені якісь зміни найближчим часом.

Про це в коментарі “Слову і Ділу” розповів політолог Михайло Дяденко, оцінюючи подальше загострення ситуації довкола «мовного питання» з Угорщиною.

“Про жодне скасування норм чи змін не може бути й мови, навіть якщо будуть ухвалені рішення на рівні Венеційської комісії чи інших європейських інституцій. Тим більше через позицію Угорщини скасовувати норми закону ніхто не буде”, – зазначив Дяденко.

Експерт уточнив, що позиція щодо мовного питання, зафіксована в законі, є компромісною.

“Багато політичних сил узагалі наполягали на більш жорсткому підході. Будь-які спроби скоригувати щось, відіграти ситуацію назад будуть сприйняті дуже агресивно”, – припустив він.

На його переконання, позиція Угорщини – це позиція виключно політичних сил, які намагаються набрати бали перед виборами, розігруючи «українську карту».

“Проблема дійсно існує. Це рівень знання української мови угорцями, які проживають на Закарпатті. Проблема в тому, що вони не знають української мови, тим самим позбавляючи своїх дітей можливості реалізуватися в Україні. Ніхто не забороняє спілкуватися чи вчити угорську. Йдеться про те, що освітній процес має відбуватися українською, щоб діти різних національностей могли в подальшому здати ЗНО й бути конкурентними на ринку праці, вступити до ВНЗ”, – констатував експерт.

У цій ситуації Україна має шляхи вирішення «мовного питання» з Європою, зокрема з Угорщиною, додав він.

“По-перше, ми також можемо атакувати й порушити питання прав українців, які проживають в Угорщині. Україна може симетрично поставити питання щодо захисту прав українців”, – підкреслив Дяденко.

За його словами, ще одним важливим аспектом має стати виважена політика щодо погроз Угорщини.

“Жодного впливу на Угоду з ЄС Угорщина не має. До того ж угорські компанії більше зацікавлені в доступі на українській ринок, ніж вітчизняні. По-третє, слід і надалі активно проводити роз’яснювальну роботу всередині країни”, – резюмував Михайло Дяденко.

 

“Слово і Діло”